קישור מקוצר לכתבה: http://wp.me/p4Q6Zl-1dI

שב"ס החליט שלאסיר לא מגיע לחיות, ומנע ממנו טיפול תרופתי למחלת צהבת נגיפית C, המצוי בסל הבריאות.

מדובר באסיר דניאל רוזליו, השפוט לתקופה של שלוש וחצי שנים בכלא מעשיהו. רוזליו חולה בהפטיטיס C, צהבת נגיפית, מחלה מסוכנת ומדבקת (במגע) המביאה להרס הכבד, ובהמשך מצריכה השתלת כבד. מחלה זו ניתנת לריפוי באמצעות טיפול תרופתי רצוף בנטילת שילוב התרופות Exviera, Viekirax ו- Ribvirin למשך 12 שבועות. עלות הטיפול כרבע מיליון ש"ח, כך לדברי שב"ס. הטיפול הרפואי נמצא בסל התרופות של משרד הבריאות, כך שהאסיר החולה זכאי לקבלת טיפול תרופתי, במיוחד לאור העובדה שהוא נמצא באחריות שב"ס. בנוסף למחלה זו, רוזליו גם חולה במחלת ריאות ומטופל מספר שנים במחלקת כבד וריאות בבית חולים בלינסון. האסיר עתר שאיננו מקבל טיפול תרופתי גם במחלה זו.

שב"ס סירבה לספק את הטיפול הרפואי, בטענה שאין תקציב מימון והאסיר לא מצוי בסכנת חיים.

ד"ר ליאוניד גפט, ראש ענף רפואת האסיר בשב"ס הבהיר שרוזליו, זכאי לטיפול וברוב המקרים הטיפול מביא להבראה, כשהוא מציין שאין החמרה משמעותית במצבו של רוזליו במהלך השנה בה הוא כלוא. בנוסף ציין, שאמנם התרופות למחלה נמצאות בסל הבריאות, אולם שב"ס לא נכלל בתוך הזכאים לקבלת הטיפול, רק קופות החולים, ולכן יש לקבל מימון מהמשרד לביטחון פנים.

השופטת מציינת בתמיהה, את דבריו של ד"ר ליאוניד גפט:

"ד"ר ליאוניד נתבקש להגיב לטענה נוספת של העותר שהוא לא מקבל גם את הטיפול התרופתי למחלת הריאות הקשה ממנה הוא סובל, לרבות טיפולי אינהלציה.

ד"ר ליאוניד, בניגוד לטענת העותר, העיד, שהעותר מקבל את הטיפול אבל הדבר לא נרשם בתיקו הרפואי של העותר(?!) למרבה התמיהה, ציין, כי לדעתו, אין בכלל צורך ברישום בתיק הרפואי. "זה לא נרשם, כי אני נותן לו תרופה למספר חודשים. מדוע שארשום? הטיפול נרשם בחודש יוני, זה עד לביקור הבא שהוא ב-28.10.15". הוא ציין כי גם לגבי המשאף לא קיים רישום".

משחקי הפינג-פונג של שב"ס

בישיבה שהתקיימה ביום 8/3/16 שב"ס הודיע כי נושא התקציב טרם הוסדר ומנכ"ל משרד הבריאות קבע שהבעיה אינה באחריות המשרד שלו אלא באחריות משרד האוצר, שהפנה בחזרה למשרד הבריאות.

בית המשפט שלח את העותר לבדיקה רפואית ובתאריך 11/4/16 נבדק רוזליו במרפאה למחלות כבד בביה"ח בלינסון, שם נקבע ע"י ד"ר אולך, כי רוזליו, זקוק לטיפול בהפטיטיס C, דבר שישנה את מהלך המחלה. בחוות הדעת הרפואית צויין כי רוזליו כרגע יציב אך קיימת פגיעה משמעותית בכבד.

שב"ס ביקש לדחות את העתירה ולהפקיר לגורלו את רוזליו. רג'יניאנו מציינת:

"ב"כ המשיבה חזרה על עמדתה לדחות את העתירה ותוך התעלמות מוחלטת ממחויבותו של שב"ס לבריאותו של העותר".

השופטת קבעה כי מאחר והעותר הינו אסיר והוא מוחזק במשמורת שב"ס, החובה לשלומו ובריאותו של העותר מוטלת על שב"ס, המחויב לתת לו טיפול רפואי זהה לזה הניתן לכל אזרח במדינה על פי סל הבריאות. המכשול היחיד בניצב בפני מתן הטיפול הוא עלותו הגבוהה של הטיפול.

בשיא החוצפה, ביקשו בשב"ס לדחות את העתירה בטענה שההתנהלות שלהם להשגת המימון היתה סבירה ומשלא הושג המימון, דין העתירה להידחות.

השופטת קבעה:

"הטענה כי העותר אינו מצוי בסכנת חיים ולפיכך אין דחיפות במתן הטיפול, טוב היה לו לא נטענה כלל. קבלת הטיפול המומלץ שהעותר זכאי לו מכוח החוק, אינה מותנית בדחיפות הטיפול. מטרת שירותי הרפואה איננה לטפל רק באנשים גוססים ואלה הנמצאים בסכנת חיים. מטרתה לרפא את החולים, למנוע מהם סבל מיותר ולשפר את התפקוד ואיכות החיים שלהם ולמנוע מהם להגיע למצב של סכנת חיים. הדברים מקבלים משנה תוקף כשמדובר באדם בן 45.

האם כוונת ב"כ המשיב הייתה שאם העותר היה בסכנת חיים היה בכוחו של שב"ס ליתן לעותר את הטיפול הרפואי המומלץ חרף עלותו הגבוהה? על פי עדותו של ד"ר ליאוניד, הטיפול המומלץ מביא להבראה וזאת למעשה המטרה!

בענייננו, על פי חוות הדעת של ד"ר אולך, העותר זקוק לטיפול "כעת". די בכך, בהיעדר חוות דעת נוגדת, כדי לקבוע ששב"ס חייב לספק לעותר את הטיפול הרפואי באופן מיידי. השאלה מאיפה יקבל שב"ס את הכסף איננה מעניינו של העותר."

בסוף ההחלטה השופטת רג'יניאנו שואלת: "עמדת המשיב, כמוה כהודאה ששב"ס אינו מסוגל לטפל בעותר. האם בנסיבות אלה שוקלת המדינה להורות על שחרורו של העותר בשל מצבו הרפואי?"

סופו של דבר, השופטת קלרה רג'יניאנו, קיבלה את העתירה וחייבה את שב"ס לתת לרוזליו טיפול רפואי תוך 30 יום, וזאת לאחר שהעתירה הוגשה בחודש אוגוסט 2015, כמעט שנה אחרי הגשת העתירה, יזכה האסיר לקבלת טיפול רפואי.

לקריאת ההחלטה הקליקו בקישור כאן:

החלטה – ביהמ"ש מחוזי מרכז-לוד בשבתו כביהמ"ש לעניינים מנהליים עת"א 28629-08-15 דניאל רוזליו נ' שרות בתי הסוהר, קובץ pdf

Document-page-001 Document-page-002 Document-page-003 Document-page-004 Document-page-005 Document-page-006 Document-page-007 Document-page-008

התעלמות מחוות דעת [צילום: יונתן זינדל, פלאש 90]
התעלמות מחוות דעת [צילום: יונתן זינדל, פלאש 90]