קישור מקוצר לכתבה: http://wp.me/p4Q6Zl-1dq

צוות החקירה הגיש לבית המשפט דו"ח סודי בו דווח על מציאת 42 גרם סמים בחדר השינה של צעיר תושב השרון. השופטת, שבדקה לעומק את המידע וגילתה את השקר, מתחה ביקורת חריפה על החוקרים

יניב קובוביץ, http://www.haaretz.co.il/news/law/.premium-1.2946820

השופטת כרמית בן אליעזר, מבית משפט השלום בפתח תקווה, מתחה היום ביקורת חריפה על חוקרי משטרת מרחב שרון, שלטענתה לא דיווחו אמת בדו"ח סודי שהגישו לה. מדובר בתיק שבו ביקשו שוטרי המרחב להאריך את מעצרו של צעיר תושב השרון למשך שישה ימים נוספים.

הצעיר נעצר לאחר שלטענת המשטרה נתפסו מתחת למיטתו ועל השידה שבחדר השינה שלו סמים בכמות שלא לצריכה עצמית. במהלך הדיון הגישו השוטרים דו"ח סודי לשופטת, בו סיכמו את החקירה ואת הממצאים שיש בידי המשטרה, שבגינם נדרשים ימי המעצר הנוספים. במרבית המקרים של מעצר ראשון, דו"ח סודי מספיק כדי לבסס חשד סביר בבית המשפט, אבל השופטת בן אליעזר החליטה לבדוק את טענות החשוד ובחנה את המידע בתיק הגולמי. הבדיקה שערכה השופטת העלתה שהשוטרים לא דיווחו אמת בנוגע לחיפוש ולמקום הימצאות הסמים.

פרחי קנאביס. צילום: אוליבייה פיטוסי
פרחי קנאביס. צילום: אוליבייה פיטוסי

"יש להצטער על כך שקיים פער בין הדברים המפורטים בדו"ח הסודי, בו כתוב בצורה ברורה ומפורשת כי בחיפוש שנערך בחדר השינה של החשוד נתפסה מתחת למיטה ועל השידה כמות של סמים מסוג חשיש בכמות שלא לצריכה עצמית, ואולם – מעיון מעמיק בחומר החקירה עולה כי למעשה, עיקר הכמות שנתפסה (42 גרם ברוטו) כלל לא נתפסה בחדר ביתו של החשוד אלא בחצר, כאשר לא ברור מה הקשר בינו לבין הסמים שנתפסו, וכאשר כפי הנראה הכמות שנתפסה בחדרו אינה כמות המוחזקת שלא לצריכה עצמית".

השופטת העבירה ביקורת חריפה על הפערים שבין הדו"חות שמילאו השוטרים והוצגו לבית משפט לבין מה שאכן התרחש בפועל. "בית משפט זה מסתמך על האמור בדו"חות הסודיים ומצפה שאלה יהיו מדויקים, שכן על אף שבית המשפט מקפיד לעיין בחומר החקירה הגולמי, מטבע הדברים, במהלך דיוני מעצר הימים, קיים קושי להעמיק ולדקדק, ולפיכך לא אחת מסתמך בית המשפט על עיבוד החומר כפי שמוצא ביטוי בדו"ח הסודי, ומכאן שעליו להיות מדויק".

השופטת בן אליעזר קבעה כי יש חשד סביר כי החשוד החזיק סמים לצריכה עצמית, ואולם עוצמתו של החשד הסביר להחזקת סמים שלא לצריכה עצמית נמוכה יותר – ולכן החליטה לשחרר את החשוד לביתו בתנאים מגבילים.

כאשר החליטו השוטרים לשנות בדו"ח הסודי את מיקום מציאת הסמים ולייחס לאותו אזרח כמות שאינה לשימוש עצמי, הם למעשה פתחו בעניינו הליך משפטי שונה לגמרי וחמור הרבה יותר מזה שבפועל היה אמור להיפתח. כיום, על פי הנחיות היועמ"ש, במקרים של מציאת כמות לשימוש עצמי (מתחת ל-15 גרם) המשטרה לא אמורה כלל לאכוף את החוק, וזאת בניגוד למקרים של תפיסת כמות שלא לצריכה עצמית, בהם מדובר בהליך משפטי שעשוי להוביל למאסר בפועל ולענישה חמורה הרבה יותר.