המדינה: מנהל מחלקת המשק, אבשלום אשורי, ומי שהיה סגן חשב המשרד, יהושע גבאי, קיבלו שוחד מידי ספק של המשרד וגנבו מהמשרד מאות אלפי שקלים

איתמר לוין, http://www.news1.co.il/Archive/001-D-372432-00.html

מנהל מחלקת המשק במשרד החוץ, אבשלום אשורי, ומי שהיה סגן חשב המשרד, יהושע גבאי, מואשמים בקבלת שוחד וגניבה בידי עובד ציבור. כתבי האישום נגד השניים הוגשו (יום ד', 25.11.15) לבית המשפט המחוזי בירושלים.

בכתבי האישום הנפרדים שהוגשו נגד השניים (כדי שניתן יהיה לזמנם להעיד זה נגד זה) נאמר, כי גבאי היה אחראי להטיפול השוטף בנושאים הכספיים במשרד, לרבות התשלומים לספקים איתם עבד המשרד, ואשורי היה אחראי להתקשרות המשרד עם ספקים, לרבות אישור הצעות מחיר וביצוע ההזמנות.

לטענת המדינה, אשורי וגבאי ניצלו את הסמכויות שניתנו להם כדי לגנוב מכספי המשרד בדרכים שונות. כתב האישום נגד גבאי מפרט כיצד ניסה לגנוב 75,000 דולר במזומן שהיו בכספת משרדו, כספים שהועברו למשרד בירושלים לאחר פינוי שגרירות ישראל בקהיר כאשר הותקפה בידי המון זועם בספטמבר 2011. עוד נטען, כי אשורי וגבאי חייבו את משרד החוץ בתשלומים עבור חופשות שלהם ושל בני משפחותיהם. גבאי גם הורה למשרד החוץ לשלם 179 אלף שקל תמורת מוצרי בשר שרכש אשורי בחנות 'בנטל' בירושלים; מאחר שהמשרד אינו רוכש בשר, הנחה גבאי את החנות לרשום בחשבוניות כאילו סיפקה מוצרים שאותם המשרד כן רוכש.

המדינה טוענת, כי באישורו של גבאי מימן משרד החוץ כ-20 חופשות לאשורי ולבני משפחתו בכפר הנופש כינר בעלות כוללת של 311 אלף שקל. גבאי עצמו הוציא מן המשרד במרמה 34 אלף שקל למימון חופשה של משפחתו במלון הרודס באילת. אשורי מואשם בכך שגנב בקבוקי יין וכלים חד-פעמיים ממחסן המשרד. הוא העמיס אותם בסיועם של שניים אחרים ברכב GMC שהביא לפתח המחסן. עוד נטען כי אשורי דיווח באופן כוזב מדי חודש על 50 שעות נוספות.

טענת השוחד מתייחסת ליחסיהם של השניים עם דוד מרילי, ספק מוצרי חשמל של המשרד, ממנו קיבלו מוצרי חשמל בחינם בתמורה להתקשרויות עימו. בין היתר, מואשם אשורי שקיבל ממרילי מזגנים בשווי של 23,000 שקל, ואילו גבאי קיבל מקרר, תנור וכיריים בשווי של 14,000 שקל. במקרים אחרים פעל גבאי כדי לחייב את משרד החוץ בגין מוצרי החשמל ששימשו את בני משפחתו.

על-פי כתב האישום, אשורי סייע למרילי לזכות בהתקשרות עם משרד החוץ, כאשר הנחה אותו להגיש שתי הצעות מחיר משתי החנויות שבבעלותו. כך יכול היה אשורי ליצור מצג שווא כאילו קיבל שלוש הצעות מחיר, כנדרש מנהלי המשרד. מרילי כבר הודה בחלקו בפרשה במסגרת הסדר טיעון ועונשו טרם נגזר.

כתבי האישום הוגשו באמצעות עוה"ד עמרי קופלר, יעל דקל-שפריר ומוחמד סראחנה מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

סניגוריו של גבאי, עוה"ד דרור מתתיהו ושמעון דולן, מסרו בתגובה, כי בידיהם ראיות כבדות משקל אשר יפריכו את העבירות המיוחסות לו.

כתב אישום – ביהמ"ש מחוזי ירושלים – מדינת ישראל נ' אבשלום אשורי, מנהל מחלקת המשק במשרד החוץ, קובץ pdf

כתב אישום – ביהמ"ש מחוזי ירושלים – מדינת ישראל נ' יהושע שוקי גבאי, יליד 1955, שימש סגן חשב משרד החוץ, קובץ pdf

Document-page-001 Document-page-002 Document-page-003 Document-page-004Document-page-005 Document-page-006 Document-page-007 Document-page-008 Document-page-009 Document-page-010 Document-page-011Document-page-012