משה נוסבאום, http://www.mako.co.il/news-channel2/Channel-2-Newscast-q1_2015/Article-bda6ef07b26eb41004.htm

זה התחיל בשני שוטרי מג"ב שביקשו הנחה על כריך והסתיים במעצר אלים של אחד מבעלי המזנון. איך סיפור על כמה שקלים התדרדר למעצר אלים שכלל גז פלפל?

סיפור על כמה שקלים הידרדר למעצר אלים שכלל גז פלפל: זה התחיל בשני שוטרי משמר הגבול שביקשו הנחה על כריך והסתיים במעצר תוקפני של בעל המזנון בטענה שהוא חשוד בתקיפת שוטרים, איומים והפרעה לשוטר. מג"ב בתגובה: "החומר נמצא בבדיקת המחלקה לחקירות שוטרים". צפו בתיעוד.

זה נראה כמו עוד מקרה של ניצול הכוח והשררה שניתנו לשוטרים או כמו עוד מקרה שבו שוטרים לא הפנימו את העובדה שכמעט בכל מקום יש מצלמות אבטחה. שני שוטרי מג"ב תועדו לפני כשבועיים כשהם מבצעים מעצר אלים של בעל מזנון – לטענתו, משום שלא נתן להם הנחה על כריך שרכשו אצלו.

שני השוטרים הגיעו לפני כשבועיים, בליל חג האהבה הלועזי, למזנון השוכן בצומת שורש-שואבה, ופקדו את המזנון השוכן במקום. הם אכלו, שתו, ביקשו חשבון וכל אחד מהם נדרש 34 שקלים. אחד מהם סימן בידו "לא" תוך כדי שיחה בנייד, ואמר שהמחיר צריך להיות 25 שקלים.

המוכר לא נעתר ונתן הנחה של 10% בלבד. שני השוטרים כנראה לא אהבו את זה, יצאו מהמזנון, נכנסו לג'יפ ונסעו אל הסמטה הפנימית המשמשת את באי הצימרים שבבעלות המזנון. מדובר בצימרים שנועדו בין השאר לאירוח לפי שעות, ודווקא שם החליטו השוטרים ליזום פעילות מבצעית – בדיקת חשודים ערבים שזיהו.

"אנשים באים לכאן, רוצים לשמור על הפרטיות ולצאת, הם יוצאים מכאן, עוצרים אותם ביציאה, והם מרגישים ממש לא נעים", תיאר אורון ששון פור, בעל המזנון. אלא שלטענת השוטרים הם כלל לא ידעו שהצימרים שייכים לבעל המזנון.

"אמרתי להם 'אתם מטרידים את האורחים שלנו'", טען ששון פור. "השוטר אמר לי 'תזדיין לי מהעיניים, זה לא מעניין אותי, זו עבודה שלנו, אל תתערב'". לאחר מכן, החליטו השוטרים לעצור אותו.

השוטר תועד כשהוא בועט, חובט ומרסס גז פלפל

"ניסיתי להבין על מה הוא עוצר אותי", אמר בעל המזנון. "לא התנגדתי, רק שאלתי למה הוא רוצה לעצור אותי. אבל הוא אמר 'תעלה מיד לניידת, עוף לניידת'". השוטר תועד כשהוא תופס את ששון פור, בועט וחובט בו באגרופו, גורר אותו כמה מטרים ומרסס אותו עם גז פלפל מטווח קצר במיוחד בעיניו ובפניו.

"העיניים שלי שורפות, אני צועק ובוכה, הוא ממשיך להתיז עליי את הגז, וכל זה כשאני לא מתנגד, לא מדבר, לא מעכל למה הוא עושה את זה", שיחזר בעל המזנון. השוטר לא הרפה, אלא המשיך במה שנראה לו כסדרת חינוך משפילה ומכאיבה של הצעיר שבסך הכל כנראה העז יותר מדי.

"תראה לאיזה מצב יכול להגיע שוטר אם הוא לא מקבל הנחה ופשוט מתעצבן", טען ששון פור. מקורבי שני השוטרים טוענים שששון פור קילל איים ובעיקר התנגד למעצר. השוטרים גררו אותו לניידת, הוא נלקח לחקירה, בהמשך גם אחיו נעצר ולמחרת הובאו השניים לבית המשפט. נציג המשטרה ביקש להאריך את מעצרם בחשד לתקיפת שוטרים, איומים והפרעה לשוטר. אלא שפרקליטם הציג לשופט את התיעוד ובתוך זמן קצר הורה בית המשפט לשחרר את שני האחים בערבות נמוכה במיוחד. עכשיו גם המחלקה לחקירות שוטרים בתמונה.

ממג"ב נמסר בתגובה: "החומר נמצא בבדיקת המחלקה לחקירות שוטרים, ולכן מומלץ לסייג את החשדות נגד השוטרים ואת אופן התנהלותם בטרם יתבהרו הנסיבות".