יניב קובוביץ, רויטל חובל, http://www.haaretz.co.il/news/law/.premium-1.2570343

ניסו שחם בבית משפט השלום ברמלה צילום: מוטי מילרוד
ניסו שחם בבית משפט השלום ברמלה צילום: מוטי מילרוד

לפי עדויות שהגיעו ל"הארץ", נשאלו שוטרות שאלות פולשניות, ונפלו קורבן למניפולציות ואפילו לאיומים. מח"ש: "ייתכן ובמקרים בודדים נשאלו שאלות שלא היו צריכות להישאל"

חוקר מח"ש שחר חמדי: הוא נגע לך בחזה?

שוטרת: כן, נגיעות בחזה, התחרמנות…

חוקר: הוא הפשיל מכנסיים?

שוטרת: יכול להיות שכן.

חוקר: אני אשאל אותך במפורש, הוא גמר?

שוטרת: נראה לי שכן.

חוקר: איך?

שוטרת: מה זה איך?

חוקר מח"ש: איך הוא גמר? ביד? בזה? איך?

שוטרת: ביד, לא יודעת, לא חדירה.

חוקר: יש יד, יש אוראלי ויש את יודעת…

שוטרת: אני לא מבינה בדברים האלה, לא יודעת איך זה נקרא, אבל נראה לי הוא גמר.

חוקר: עשית לו ביד?

שוטרת: יכול להיות, כן, נראה לי, כן.

חוקר: לא, מה זה 'נראה לי'? תיזכרי.

שוטרת: היינו באוטו, היה נגיעות, היה התנשקויות, הוא היה נראה לי בלי מכנסיים. אני לא גמרתי… נראה שהוא גמר… אני לא זוכרת את זה.

חוקר: איפה הוא גמר, בפנים?

שוטרת: לא, אף פעם לא, נראה לך?

חוקר: במלון, עשיתם הכל? כאילו מקלחת משותפת?

שוטרת: לא, מקלחת לא.

חוקר: ושם היה אוראלי, חדירה מלאה, הוא ירד לך, ירדת לו?

שוטרת: כן, שם היה הכל.

חוקר: ספרי לי פרטים.

שוטרת: היינו במיטה, התנשקויות, הוא ירד לי, אני ירדתי לו ואז הוא גמר. אחרי זה הוא עוד פעם נכנס להתקלח. דיברנו על עבודה ואני נשברתי ואמרתי שממש קשה לי.

חוקר: את התקלחת?

שוטרת: לא.

חוקר: לא חששת שאשתו תדע?

שוטרת: אף פעם לא דיברתי על אשתו.

1258144485

הדיאלוג הזה לקוח מחקירתה של שוטרת, אחת מני רבות, שזומנה בקיץ 2012 על ידי המחלקה לחקירות שוטרים (מחלקה בתוך פרקליטות המדינה ונפרדת מהמשטרה) להעיד נגד מפקד מחוז ירושלים לשעבר, ניצב בדימוס ניסו שחם, שנחשד בעבירות מין.

החקירה בעניינו של שחם נפתחה על סמך מידע אנונימי, מבלי שהיו בידי מח"ש עדויות של מתלוננות. פלטי שיחות הטלפון של שחם הביאו את חוקרי מח"ש לשוטרות שעמן היה בקשר ואלה זומנו בזו אחר זו להעיד. חלקן סיפרו על יחסי מין בהסכמה (שבגינם הועמד לדין בגין הפרת אמונים), וחלקן על מסרונים חריגים ועל ניסיונות לנשק אותן בניגוד לרצונן (שבגינם הועמד שחם לדין בגין מעשים מגונים והטרדה מינית). בחודשים האחרונים הן הגיעו לדיונים בעניינו של שחם בבית המשפט כעדות מטעם מח"ש. רובן סיפר שהעדות נכפתה עליהן ושזכו ליחס משפיל ופולשני בחקירתן.

דפוס החקירה התוקפני שהן מתארות בולט גם במקרים הנחקרים כיום במח"ש – בין היתר אלה של סגן המפכ"ל, ניצב נסים מור, ומפקד מחוז חוף, ניצב חגי דותן. גם כאן מח"ש היא שמזמנת את השוטרות למסור עדות, למעט אחת שהתלוננה נגד מור. לפי עדויות שהגיעו ל"הארץ", השוטרות נאלצות לעבור חקירה בוטה הכוללת תיאורים מפורטים, מניפולציות ולעתים אף איומים. "מהר מאוד את מבינה שאם תעני כמו שמצפים ממך, הסיוט של החקירה יסתיים", סיפרה ל"הארץ" שוטרת שהעידה לאחרונה בעניין אחד הניצבים החשודים בעבירות מין. "מי שלא עבר את זה לא מבין כמה זה קשה". שוטרת אחרת מספרת שהחוויה שעברה בחדר החקירות הביאה אותה להתמוטטות נפשית, ושלישית שלחה באמצעות עורך דין מכתב לבכירים במשטרה ובמשרד המשפטים, שבו מחתה על היחס כלפיה.

ניצב-משנה בדימוס אלכס אור, לשעבר ראש זרוע חשיפה במח"ש שטיפל גם בתיקי עבירות מין שביצעו בכירים במשטרה בשוטרות, אומר בהתייחסו לעדויות השוטרות כי "השאלות והסגנון לא במקום וזה לא נחוץ לטובת החקירה. זה כמעט פורנו, לא צריך היה להגיע לשם. התפיסה שהנחתה אותנו בחקירות היא שאסור לנו להגיע למצב שנפגע במתלוננות או בעדות. במקרים כאלה עדיף שהחוקרות יהיו נשים ולא גברים". אף שלנפגעת עבירת מין אמורה להינתן הזכות לבחור את מין החוקר, ראש צוות החקירה בתיק שחם, חמדי, הסתפק בשאלה אגבית: "את רוצה שאצא?". השוטרות המבוהלות השיבו בשלילה. גם בחקירות הנוגעות לפרשות האחרונות משתתפים גברים, ולעתים אף יש רוב גברי בחדר.

הנושא עולה גם בדבריה של ד"ר עירית נגבי, קרימינולוגית המתמחה בעבירות מין ומרצה באוניברסיטה העברית. "הנוכחות של גברים בחקירת שוטרות מזמינה מצב שבו האשה תשב מושפלת", אמרה ל"הארץ". לדבריה, במשטרה למדו בשנים האחרונות להתמודד עם תופעת "האונס השני", זה שעוברות שעוברות נפגעות עבירות מין בחדרי החקירות ובבתי המשפט, אך נראה כי הבשורה טרם הגיעה למח"ש. "נראה ששאלות החוקרים לא משרתות את החקירה אלא את המציצנות שלהם, יש אווירה של פורנוגרפיה. מהעדויות אפשר ללמוד למה נשים חוששות להתלונן", היא מסכמת.

לחלץ את הסוד בגרזן

החוקר שי גז: ניסו שחם אומר שאת והוא, היה ביניכם יחסי מין ביער ירושלים מחוץ לרכב, חד וחלק, בלי בלבולים ובלי שום דבר.

שוטרת: הוא אמר?

חוקר: בעמידה. הוא אמר לא היתה שמיכה, דהיינו בעמידה, והוא נכנס לפרטים.

שוטרת: זה לא היה.

החוקרת אירית אברמצ'יק: תגידי, את אמיתית? בן אדם יושב פה בחקירה, נלחם על החיים שלו, ואת חושבת שהוא ימציא דברים כאלה? איפה את חיה?

שוטרת: אבל מה את רוצה שאני אגיד לך? שזה נכון כשזה לא נכון?

חוקר: טוב, את מתחילה להסתבך על כלום.

בהמשך שואלת החוקרת על אירוע אחר: התחילו נשיקות אמרת… מה אחרי הנשיקות? זה לא נגמר בנשיקות. וואי, אנחנו בני אדם. מה אחרי הנשיקות, מה קורה?

שוטרת: פייר, אני אגיד לך, אני לא כל כך זוכרת…

חוקרת: קורה לך הרבה שאת נפגשת עם בכירים במשטרה או חברים מהמשטרה ויושבת איתם באיזשהו מקום ומתמזמזים?

שוטרת: לא… עם כל הכבוד, זה כבר…

חוקרת: עם כל הכבוד למי? הכבוד שלך הכי חשוב פה וכרגע את מבזה אותו.

שוטרת: אבל את שואלת אותי פרטי פרטים, אני לא זוכרת.

חוקרת: מה היה אחרי הנשיקות? הוא הכניס לך ידיים מתחת לחולצה, או הוריד לך את החולצה אולי?

שוטרת: אני לא זוכרת.

חוקרת: מה עם חזיה, הורדת חזיה תוך כדי?

שוטרת: אני לא זוכרת.

חוקרת: איך הוא ירד לך, עם הלשון שלו?

שוטרת: כן.

חוקרת: סליחה שאני שואלת, את גמרת?

שוטרת: זוכרת שהיה טוב.

חוקרת: ולא עשית לו שום דבר בחזרה? כאילו, הוא יורד לך ומה איתו?

שוטרת: (שותקת)

חוקרת: די נו, הוא גבר, אל… נו?

שוטרת: זה היה מזמן, אבל הוא לא חדר אליי לא מקדימה ולא מאחורה.

חוקרת: מה את עשית לו באותו זמן ברכב? נגעת לו באיבר המין?

שוטרת: כן.

חוקרת: הוא גם גמר?

שוטרת: אני חושבת שכן.

חוקרת: מה, ירדת לו בפה? את לא היית זוכרת אם היית מכניסה את איבר המין שלו לפה שלך? די נו, אנחנו התקדמנו כבר…

שוטרת: לא.

חוקרת: ואם הוא היה כזה טוב, לא ביקשת שוב?

שוטרת: לא לא, זה היה, נגמר, גם היה משהו מאוד מהיר.

ראש צוות החקירה בתיק שחם, שחר חמדי, נשאל על קו החקירה בעדותו בפני השופט בני שגיא בבית משפט השלום בתל אביב. "השאלות סופר רלוונטיות לעבירות שנחקרו", השיב. "אם העדה אומרת שלא זוכרת וניסו מתאר מין אוראלי, זה לא רלוונטי?". חמדי התעקש ש"החוקרים גילו אמפתיה". והוסיף: "אם יש משהו שבלט אצל כולן זה שהרגשת שזה סוד שקבור עמוק אצלן, שאתה צריך לחצוב לפעמים בגרזן ולפעמים בסכין מנתחים כדי לחלץ אותו מתוכן". בדומה לשאר אנשי מח"ש, חמדי עבר למחלקה אחרי שירות ממושך במשטרה. הוא שירת במחלקה במשך שנתיים ולפני כמה חודשים חזר שוב למשטרה. כיום הוא מפקד תחנת שרת בתל אביב בדרגת ניצב־משנה.

לכאורה, ההתמקדות בפרטי המפגשים בין הניצבים לשוטרות עשויה להכריע בסיווג עבירת המין – הטרדה, מעשה מגונה, מעשה סדום או אונס. אלא שבמקרים רבים הבהירו השוטרות כבר בהתחלה כי הקשר היה בהסכמה. "ידעתי לאן אני מגיעה", אמרה אחת השוטרות בחקירתה. "כשגבר ואשה נפגשים בדירה אחרי פלרטוטים, זה בטח לא כדי לשבת ולדבר על החיים". לדבריה, הם קיימו יחסי מין מלאים בהסכמה, בלי איומים. "אני הגעתי לשם מרצוני… מה זה משנה אם הוא הפשיט אותי או אני התפשטתי לבד? עשינו את זה. אני לא יודעת להגיד לך הוא היה עליי, אני הייתי עליו". מיד לאחר מכן, תהה החוקר גז איך השוטרת "לא זוכרת תנוחות", והתעניין: "הוא גמר, את גמרת?".

"תפקידי היה לברר את האמת", הסביר חמדי בבית המשפט. "גם בעבירות מין אתה שואל שאלות לא נעימות וקשות. לבי עם המתלוננות. זה לא פשוט. כשאתה רוצה לבדוק גרסה אם בהסכמה או לא בהסכמה שמעלה הנאשם, אז לשאלות החודרניות יש משמעות". נצ"מ בדימוס אור חולק על חמדי וטוען כי הפרטים עליהם נשאלו השוטרות לא מופיעים בסופו של דבר בכתב האישום, ולכן, מרגע שהן אמרו שיחסי המין נעשו בהסכמה, לא היתה לחוקרים סיבה להגיע לנקודות בעייתיות כל כך.

מהעדויות עולה כי חוקרי מח"ש השתמשו בתרגילים בעייתיים נוספים. בכמה מקרים הם הטיחו בשוטרות טענות שאינן בהכרח נכונות, והציגו אותן כמידע שנמסר על ידי החשוד. "זה לגיטימי לעשות לקורבן עבירת מין מניפולציות, להגיד שהנאשם אמר דבר שלא אמר?", שאל השופט שגיא את חמדי. "היה ברור שרובן ככולן משקרות", השיב חמדי. "בין הערך של להגיע לחקר האמת לבין לעשות מניפולציה על קורבן עבירת מין, לדעתי הגעה לחקר האמת גברה פה. נכון שבשלב הראשון כולן נתפסו כקורבנות עבירת מין, אבל לא כך היה בהמשך החקירה".

שיטות החקירה כללו גם איומים מפורשים כלפי נחקרות. אחת מהן סיפרה כי חמדי הזהיר אותה שאם לא תדבר היא עשויה לעמוד לדין או להיות מפוטרת. עוד היא טוענת שפרטי עדותה מצאו דרכם לתקשורת, בניגוד להבטחה מפורשת שניתנה לה. על חוויית החקירה אמרה: "הרגשתי שדרסה אותי משאית, שחר פשוט ריסק אותי". כששוטרת אחרת סירבה לאשר גרסה שהוצגה בפניה, אמר לה החוקר איתן סלוצקי: "תחשבי טוב, כי את מתחילה להסתבך. אני יכול לשתף אותך שמפקד המרחב מורחק בדיוק על הדבר הזה שאת עושה עכשיו… תחשבי מה עומד פה על הכף. יש לך קריירה".

מניפולציה נוספת שבה שהשתמשו חוקרי מח"ש הופעלה אף היא כבדרך אגב: לקראת סוף החקירה שאלו החוקרים את השוטרות אם סיפרו לבעליהן על ההתנסויות המיניות, אף שאלו קרו לרוב כשעוד היו רווקות. עו"ד בעז בן צור, המייצג את שחם יחד עם דקלה סירקיס ועודד גזית, הטיח השבוע בחוקרת אירית אברמצ'יק כי השימוש ב"מוטיב הבעל" נועד לערער את השוטרות ולגרום להן לסייג את הסכמתן ליחסים. שוטרת שנחקרה באחת הפרשיות האחרונות מסכימה עם הפרשנות הזו. בשיחה עם "הארץ" היא אמרה: "הם רוצים להגיע למצב שבו אני אגיד להם שבהתחלה החמיאו לי החיזורים, ובסוף, כשהגיעו היחסים האינטימיים, כבר לא יכולתי להתמודד. אז פתאום עולה הבעל, בן הזוג, זה סוג של מנוף לחץ שלהם". בעדותה השבוע הסבירה אברמצ'יק כי "אם זה היה רומן, והיא היתה רווקה בזמנו – אז בעלי למשל יודע על אקסים שיש לי… אם היא לא מספרת לו, יכול להיות שיש סיבה", הסבירה. "יכול להיות שניסו אמר לה אל תספרי לאף אחד".

עו"ד דקלה טוטיאן, ממייסדות מרכז נגה לנפגעי עבירה, מזכירה כי אין לחקור נפגעת עבירת מין על עברה המיני. לדבריה, "כשמדובר בשוטרת המידע עשוי לשמש לא רק לצרכי חקירה אלא גם לפגוע בזכויותיה, בקידומה ובפרטיותה. כשנחקרת שומעת מחוקר 'חבל, אם לא תעני זה יזיק לך בעבודה', זה גובל בעבירה של איום. הרבה מהשאלות הן בתחום האפור שבין חקירה למציצנות ומהוות הטרדה". טוטיאן אומרת כי "התרבות הסקסיסטית של הארגון לא משתנה כששוטר פוגש נחקרת שהיא שוטרת". ד"ר נגבי מוסיפה כי "החוקרים שיושבים מול השוטרת מבינים ממידע מודיעיני שהיא היתה מוכנה לשכב עם קצין בכיר ומבוגר ממנה בשביל רכב או דרגה, וזה כבר מביא אותם לתחושה של זלזול. החוקר לא מבין שמדובר בתמונה מורכבת יותר, שהן עומדות במצב בלתי אפשרי".

מח"ש: עושים הכל למען חקירות הוגנות ומקצועיות

ממח"ש נמסר בתגובה: "ככלל, בחקירות עבירות מין המתקיימות במחלקה לחקירות שוטרים נוכחת חוקרת אשה בחדר החקירות, ובחלקים בהם נשאלות הנחקרות שאלות אינטימיות מציע החוקר לצאת מהחדר ולקיים את המשך החקירה בנוכחות החוקרת בלבד, כפי שנעשה במקרים שהועברו להתייחסות. בשנה האחרונה עברו כל חוקרי מח"ש הכשרה בנושא פגיעה מינית על מנת להבין טוב יותר את מאפייניה ולהקל על המתלוננים והעדים. כמו כן, בתחילת כל חקירה מקפידים חוקרי מח"ש ליידע את המתלוננות בדבר זכויותיהן ומוצע להן ליווי בכל שלבי ההליך על ידי אדם נוסף או על ידי נציגת מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית. יש לציין כי חקירה היא סיטואציה לא נעימה וככל שמדובר בחקירות שעניינן עבירות מין, הרי שחוקרי מח"ש מקפידים לנהוג ברגישות רבה כלפי המתלוננות תוך הימנעות משאלות פולשניות שאינן הכרחיות לצורך בירור האמת כנדרש בהליך הפלילי. חלק מהשאלות האינטימיות שעולות בחקירה נועדו לברר את מידת ההסכמה של המתלוננות או את אופי המעשים שבוצעו, בין היתר, לצורך סיווג העבירה".

עוד נמסר מהמחלקה: "נציין שלבקשתנו הוגשו לבית המשפט קלטות החקירה מתיק ניסו שחם כדי שיוכל להתרשם מהחקירה באופן בלתי אמצעי. במקרים בודדים, בחקירות ארוכות, לא ניתן לשלול אפשרות שנשאלו שאלות שלא היו צריכות להישאל במתכונתן, אולם הדוגמאות שלוקטו ורוכזו בכתבה נועדו ליצור תמונה מעוותת של חקירה פולשנית אחת, תוך הוצאת השאלה מהקשרה. ככלל, חוקרי מח"ש עושים כל שניתן על מנת לקיים חקירות הוגנות ומקצועיות תוך התחשבות ברגשות המתלוננות ותוך שמירה קפדנית על שלומן ופרטיותן".