ביהמ"ש מחוזי ירושלים, בפני סגן הנשיא השופט דרורי – ת"פ 22413-06-13 מדינת ישראל נגד מראד פקיה (עציר) – הכרעת דין, קובץ pdf

המשטרה לא נטלה טביעות אצבע בזירת שוד של זקנה ולא חקרה פרטים שמסרה הנשדדת שוטרים מסרו עדות שקרית על מפגש בין הנאשם לבין המדובב קצין משטרה שוחח עם המדובב במהלך עדותו

איתמר לוין, News1

המשטרה לא חקרה כיאות שוד של זקנה בירושלים, שוטרים לא העידו אמת בבית המשפט וקצין משטרה נפגש בניגוד להוראות בית המשפט עם העד המרכזי במהלך עדותו. כך קובע (יום א', 25.1.15) סגן נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים, משה דרורי.

הנאשם זוכה
הנאשם זוכה

עוד אומר דרורי, כי הפרקליטות ניהלה בתיק זה קרבות ארוכים שהביאו להתארכותו של הדיון פי כמה וכמה מן המתוכנן, וזאת לא בשל התיק הספציפי אלא בשאלות רוחב הנוגעות לעדויותיהם של מדובבים. הפרקליטות אף ערערה פעמיים לבית המשפט העליון על החלטות נקודתיות של דרורי, ערעורים שהתקבלו.

דרורי זיכה את הפלשתיני מראד פקיה מאשמת שוד מזוין בדירתה של אישה ילידת 1945, בעיקר משום שקבע שאינו מוכן להאמין לעדותו של המדובב שלטענתו פקיה רמז לו שהיה מעורב בשוד. דרורי קורא למשטרה לשקול היטב האם להפעיל בעתיד מדובב זה, ומציין שאינו אומר דבר לגבי התיקים הרבים הקודמים בהם הורשעו נאשמים על סמך עדותו של אותו מדובב.

לצד זאת אומר דרורי כי המדינה לא הציגה אף ראיה פורנזית הנוגעת לשוד עצמו, וכך למשל לא ברור לו מדוע לא ניטלו טביעות אצבעות מהדירה, מהסרט הדביק שבו נחסם פיה של הזקנה ומהמגבת בה השתמשו לדבריה השודדים. כמו-כן, לא הוגשו ממצאים בנוגע לטענת הקורבן לפיה בידי השודדים היה מפתח של דירתה וביחס לקשרים שהיו לדבריה בין השודד לבין בנה או לבין עובדי שיפוץ שעבדו במקום.

עוד אומר דרורי כי אנשי משטרה רבים הובאו להעיד על כך שראו את פקיה בחברתו של המדובב – אך חלקם לא אמרו אמת ומילאו בדיעבד טפסים מפוברקים. לבסוף מציין דרורי, כי קצין המדובבים שוחח עם המדובב במהלך ההפסקות בעדותו, וזאת בניגוד להוראתו של בית המשפט. לצד זאת, משבח דרורי בצורה יוצאת דופן את הסניגור, עו"ד קובי סודרי, ואומר שהחקירה הנגדית שערך מדגימה היטב את חשיבותו של אמצעי זה. את המדינה ייצגה עו"ד דפנה אברמוביץ'.